Przejdź do treści strony Przejdź do menu Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do mapy biuletynu
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
Lektor:

Wsparcie dla rodzin i seniorów

ASYSTENT RODZINY

Asystent rodziny to osoba, która towarzyszy rodzinie, szczególnie rodzinie z dziećmi w poszukiwaniu rozwiązań w trudnej sytuacji życiowej.

  • Pomaga i wspiera w pokonywaniu trudności tak, aby rodzina w przyszłości potrafiła samodzielnie poradzić sobie z różnymi problemami.
  • Asystent jest doradcą rodziny, odnajduje mocne strony, pomaga wykorzystać posiadane zasoby rodziny, które pozwolą na pokonanie trudności.
  • Motywuje do podejmowania działań oraz wspiera w realizacji wyznaczonych, realnych celów.
  • Asystent zwiększa poczucie wpływu na własne życie oraz podnosi samoocenę wszystkich członków rodziny. Nie wyręcza rodziny, ale wskazuje, motywuje oraz naprowadza.
  • Asystent rodziny koncentruje się na wspieraniu rodziny, towarzyszeniu w rozwoju jego członkom oraz pedagogizacji rodziców, czyli dostarczaniu im wiedzy związanej z wychowaniem dzieci (pracuje zwłaszcza nad poprawą umiejętności opiekuńczo-wychowawczych).
  • Asystent pracuje również z rodzinami dzieci z niepełnosprawnościami i kobietami w ciąży w ramach ustawy „Za życiem”.

Zadaniem asystenta rodziny jest wspieranie rodziny, która nie potrafi samodzielnie pokonywać trudności życiowych, zwłaszcza problemów opiekuńczo – wychowawczych. Jego działania zmierzają do jej usamodzielnienia i pozostawienia dziecka w rodzinie lub powrotu dziecka umieszczonego w pieczy zastępczej do rodziców.

Rolę i zadania asystenta rodziny reguluje ustawa z dnia 4 listopada 2016r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem” oraz ustawa z dnia 9 czerwca 2011r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

Zadania asystenta rodziny określa art. 15.1 ustawy z dnia 9 czerwca 2011r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Solcu Kujawskim zatrudnia 3 asystentów rodziny:

Pani Joanna Paliwoda        
Pani Izabela Paczkowska   
Pani Magdalena Ciesielska

Jeżeli jesteś:

  • kobietą w ciąży, zwłaszcza z powikłaniami, która spodziewa się dziecka z poważnymi problemami zdrowotnymi, ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem albo o nieuleczalnej chorobie zagrażającej życiu dziecka,
  • kobietą, której dziecko nie przeżyło ciąży lub porodu albo zmarło wkrótce po urodzeniu,
  • rodzicem dziecka niepełnosprawnego,
     
  • jeżeli potrzebujesz wsparcia w rozwiązywaniu problemów opiekuńczo - wychowawczych z dziećmi, pragniesz odzyskać dzieci, które zostały umieszczone w pieczy zastępczej, potrzebujesz wsparcia w pokonywaniu trudności życiowych, pomocy w kontaktach z kadrą pedagogiczną i specjalistami.

Zgłoś się do Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Solcu Kujawskim do pracownika socjalnego w celu otrzymania wsparcia asystenta rodziny

 

USŁUGI OPIEKUŃCZE , SPECJALISTYCZNE USŁUGI OPIEKUŃCZE

Osobie samotnej, która z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn wymaga pomocy innych osób, a jest jej pozbawiona, przysługuje pomoc w formie usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych.

Usługi opiekuńcze obejmują pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych, opiekę higieniczną, zaleconą przez lekarza pielęgnację  oraz w miarę możliwości zapewnienie kontaktów z otoczeniem.

Wymiar, zakres, okres i miejsce świadczenia usług opiekuńczych i specjalistycznych usług opiekuńczych ustala się na podstawie wywiadu środowiskowego i oceny całokształtu sytuacji osoby uprawnionej, w tym w szczególności:
           
1) oceny sytuacji bytowej, w tym potrzeb wnioskodawcy; 
2) oceny sytuacji dochodowej i majątkowej;           
3) dokumentacji potwierdzającej sytuację zdrowotną wnioskodawcy;      
4) oceny możliwości zapewnienia pomocy i opieki przez rodzinę.

Usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze mogą być świadczone:

1) w robocze dni tygodnia przez opiekunki zatrudnione w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Solcu Kujawskim;     
2) siedem dni w tygodniu przez opiekunki zatrudnione w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Solcu Kujawskim, świadczące usługi wyłącznie w mieszkaniach chronionych wspieranych;
3) w dni robocze i wolne od pracy (soboty, niedziele, święta) w ramach pomocy sąsiedzkiej zleconej osobie fizycznej.

Usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze na rzecz osób i rodzin, których dochód przekracza, w przypadku osoby samotnie gospodarującej - kryterium dochodowe osoby samotnie gospodarującej, a w przypadku osoby w rodzinie - kryterium dochodowe na osobę w rodzinie, w rozumieniu art. 8 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, udzielane są odpłatnie.

Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Solcu Kujawskim przyznając usługi opiekuńcze, ustala ich zakres, okres i miejsce świadczenia. Rada Gminy określa w drodze uchwały, szczegółowe warunki przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze z wyłączeniem specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi, oraz szczegółowe warunki częściowego lub całkowitego zwolnienia od opłat, jak również tryb ich pobierania.

Minimalny poziom dochodu od którego obliczana jest wysokość odpłatności odpowiada aktualnie obowiązującemu kryterium dochodowemu osoby samotnie gospodarującej o którym mowa w art. 8 ust. 1 pkt.1 ustawy o pomocy społecznej.

Odpłatność za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze została uregulowana w Uchwale Nr XXXVII/290/21 Rady Miejskiej w Solcu Kujawskim z dnia 7 grudnia 2021r. w sprawie określenia szczegółowych warunków przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze, z wyłączeniem specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi oraz szczegółowych warunków częściowego lub całkowitego zwolnienia od opłat, jak również trybu ich pobierania Odpłatność za  usługi opiekuńcze ustala się na podstawie dochodu ustalonego w oparciu o przeprowadzony rodzinny wywiad środowiskowy oraz zasad określonych w poniższej tabeli i wynosi:

Grupa
odpłatności

Dochód w  gospodarstwie domowym (% kryterium dochodowego)

Wysokość odpłatności liczona od kosztu za usługi  w procentach

Gospodarstwo domowe jednoosobowe

Gospodarstwo domowe wieloosobowe

Osoba samotna

Osoba posiadająca rodzinę (małżonek, wstępni lub zstępni) w Solcu Kujawskim

Osoba posiadająca rodzinę (małżonek, wstępni lub zstępni) poza Solcem Kujawskim

I

Powyżej 100 do150

10

20

10

25

II

Powyżej 150 do200

15

25

20

30

II

Powyżej 200 do 300

20

30

25

35

IV

Powyżej 300 do 400

25

40

30

45

V

Powyżej 400 do 500

35

50

40

60

VI

Powyżej 500

100

100

100

100

Usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze, świadczone w ramach Programu ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej pn. „Opieka 75+” współfinansowanego ze środków budżetu państwa, udzielane są nieodpłatnie w przypadku posiadania dochodu do 250% odpowiednio kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej lub osoby w rodzinie określonego w art. 8 ustawy z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej.                    

 

KLUB SAMOPOMOCY

Placówka wsparcia dziennego dla seniorów powołana Uchwałą Nr XIX/178/20 Rady Miejskiej w Solcu Kujawskim z dnia 19 czerwca 2020 roku, działająca w strukturach Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Solcu Kujawskim przy Placu Jana Pawła II 4. Klub przeznaczony jest dla 15 osób. Działa od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 13.

Celem działalności jest:

  1. zapobieganie odizolowaniu uczestników od rodzin i środowiska lokalnego;
  2. podniesienie jakości życia osób starszych, potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, z terenu gminy Solec Kujawski, poprzez zwiększenie dostępności do oferty pomocowej i możliwych form aktywności;
  3. zwiększenie dostępności usług społecznych, w szczególności usług środowiskowych i opiekuńczych dla osób zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym.

W ramach działalności placówki odbywają się spotkania mające na celu integrację osób starszych, aktywne spędzanie czasu wolnego, szerzenie idei samopomocy i zapobieganie wykluczeniu społecznemu seniorów.

Zgłoszenie uczestnictwa do Klubu odbywa się na podstawie deklaracji uczestnictwa w Klubie złożonej w siedzibie Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Solcu Kujawskim.

Znak projektu Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0, znak Fundusze Europejskie, znak barw Rzeczypospolitej Polskiej, znak Województwa Kujawsko-Pomorskiego, znak Unii Europejskiej Znak projektu Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0, znak Fundusze Europejskie, znak barw Rzeczypospolitej Polskiej, znak Województwa Kujawsko-Pomorskiego, znak Unii Europejskiej

„Rozbudowa i modernizacja Systemu Regionalnego Biuletynu Informacji Publicznej Województwa Kujawsko-Pomorskiego” realizowana w ramach Projektu „Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0", współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 i ze środków budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego