Przejdź do treści strony Przejdź do menu Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do mapy biuletynu
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
Lektor:

Uzależnienia behawioralne

Czym są uzależnienia behawioralne? Uzależnienia behawioralne to nowa grupa uzależnień psychicznych, które wiążą się z nałogowym wykonywaniem pewnych przyjemnych czynności. Ludzie uzależniają się od zachowań, ponieważ szukają ekscytacji i przyjemności, ukojenia swoich emocji, oraz sposobu na radzenie sobie z wyzwaniami życiowymi. Ich realizacja prowadzi do krótkotrwałego uczucia euforii i ulgi, po czym pojawia się jeszcze silniejsza potrzeba ich powtórzenia. Prowadzi to do błędnego koła uzależnienia.

Uzależnienia behawioralne są to wszystkie uzależnienia, które nie  są związane z zażywaniem środków psychoaktywnych (alkoholu, narkotyków), a więc np. uzależnienie od hazardu, uzależnienie od Internetu, objadania się, seksoholizm,pracoholizm, zakupoholizm.

Jak duży jest to problem społeczny? Raport opublikowany w 2012 roku przez CBOS dostarcza danych , które nie pozostawiają cienia wątpliwości, iż jest to narastający problem społeczny w naszym kraju, wymagający szczególnej uwagi z racji , iż dotyczy w dużej mierze młodych ludzi.

Rodzaje i charakterystyka uzależnień behawioralnych:

Uzależnienie od hazardu – Hazardzista to osoba, która uczestnicząc w różnego rodzaju grach – ryzykuje pieniądze lub inne dobra materialne.
Oznaki wskazujące na uzależnienie od hazardu dzielą się na emocjonalne, zdrowotne i finansowe ( np. zaniedbywanie pracy, rodziny, zmiana wzorców snu, jedzenia itp.konflikty o finanse, zaniedbana opieka nad dziećmi, oszustwa, wahania nastroju, wybuchy gniewu, depresja itd.)

Zaburzenia używania technologii – Zaabsorbowanie internetem, wycofanie, zmniejszone zdolności społeczne, zaniedbywanie relacji, brak zainteresowań poza internetem, nieustanna potrzeba przebywania w internecie itp.

Zakupoholizm – Trudność z płynnością finansową, debety, kryzys w relacjach, stany rezygnacji i depresji itp.

Seksoholizm – Ciągła wyniszczająca potrzeba różnorodności i aktywności cechująca się : próbami kontrolowania oraz ograniczania pewnych zachowań seksualnych, nieudane próby zaprzestania zachowań seksualnych, oddawanie się seksualnym eskapadom, częste myślenie oraz planowanie seksualnych doświadczeń, zaprzestanie obowiązków rodzinnych oraz zawodowych, doświadczanie nie przyjemnych emocjonalnych stanów tj. niepokój, poddenerwowane itp.

Pracoholizm – Stan psychiczny charakteryzujący się stałym, wewnętrznym przymusem wykonywania pracy, czynności z nią związanych oraz myśleniem o pracy.

Bulimia – Choroba występuje najczęściej u osób które wcześniej stosowały różnego rodzaju diety i nie otrzymywały zakładanych rezultatów. Choroba charakteryzująca się napadami ciągłego niepohamowanego głodu, po którym następuje poczucie winy prowadzące do prowokowania wymiotów.

Autoagresja – Działanie bądź szereg działań , mająca na celu spowodowanie psychicznej lub fizycznej szkody, wyrażające się tendencją do samookaleczeń i samouszkodzeń, które zagrażają zdrowiu i życiu.

Fonoholizm – Nierozstawanie się z telefonem, trzymanie telefonu cały czas w ręce, poczucie bezpieczeństwa uzależnione od bycia online, lęk i niepokój w przypadku braku dostępu do telefonu, przymus sprawdzenia telefonu itp.

Kleptomania – Impuls kradzieży któremu nie można się oprzeć, napięcie towarzyszące incydentowi po którym następuje ulga i satysfakcja, ukrywanie objawów i poczucie wstydu.

Bigoreksja – Zaburzenie postrzegania własnego ciała, potrzeba zwiększenia masy mięśniowej, braki w sferze emocjonalnej, wybuchy agresji, frustracja, stany depresyjne itp. 

 

Więcej o uzależnieniach behawioralnych na www.uzależnieniabehawioralne.pl

Telefon zaufania dla osób doświadczających problemów z powodu uzależnień behawioralnych: 801-889-880.Czynny codziennie, również w weekendy, w godzinach 17.00-22.00. Koszt połączenia z telefonów stacjonarnych to koszt jednego impulsu, według taryfy operatora. Koszt połączenia z telefonów komórkowych – cena za każdą minutę, zależnie od taryfy operatora.

Znak projektu Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0, znak Fundusze Europejskie, znak barw Rzeczypospolitej Polskiej, znak Województwa Kujawsko-Pomorskiego, znak Unii Europejskiej Znak projektu Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0, znak Fundusze Europejskie, znak barw Rzeczypospolitej Polskiej, znak Województwa Kujawsko-Pomorskiego, znak Unii Europejskiej

„Rozbudowa i modernizacja Systemu Regionalnego Biuletynu Informacji Publicznej Województwa Kujawsko-Pomorskiego” realizowana w ramach Projektu „Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0", współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 i ze środków budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego