Przejdź do treści strony Przejdź do menu Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do mapy biuletynu
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
Lektor:

Aktualności i ogłoszenia

 

DZIECIŃSTWO BEZ PRZEMOCY

 

            Centrum Usług Społecznych we współpracy z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Solcu Kujawskim przystąpiło do Ogólnopolskiej Kampanii „DZIECIŃSTWO BEZ PRZEMOCY”, organizowanej w dniach od 8 października do 19 listopada 2024 r. przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, we współpracy z Krajową Koalicją na rzecz Ochrony Dzieci, pod patronatem Rzecznika Praw Dziecka.

            Kampania DZIECIŃSTWO BEZ PRZEMOCY jest wyrazem sprzeciwu wobec krzywdzenia dzieci w Polsce i ma na celu wspieranie osób w reagowaniu na przemoc wobec dzieci.

           

            Centrum Usług Społecznych w Solcu Kujawskim nawiązało kontakt ze szkołami w Solcu Kujawskim w celu podjęcia współpracy w zorganizowaniu konkursu plastycznego dla dzieci pn. „Dzieciństwo bez przemocy” oraz przeprowadzenia, przez wychowawców, zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży o zagrożeniach związanych z przemocą, wskazując instytucje i osoby udzielające pomocy i wsparcia.

            Wernisaż prac plastycznych i wręczenie nagród dzieciom, za najlepsze prace odbędzie się 15 listopada 2024 r, w Galerii Homo Faber w Soleckim Centrum Kultury.

            Podczas finału Kampanii w dniu 19 listopada 2024 r., o godzinie 17:00 na czerwono oświetlony zostanie budynek „Dom Dobrych Praktyk” przy Placu Jana Pawła II 4 należący do Centrum Usług Społecznych. Czerwone światło ma symbolizować rozświetlenie „życia dzieciom doświadczającym krzywdzenia”. Tego dnia odbędzie się również konferencja dla osób pracujących z rodzinami i z dziećmi, podczas której między innymi poruszona będzie tematyka przeciwdziałania przemocy wobec dzieci.

            W ten sposób Centrum Usług Społecznych w Solcu Kujawskim zostanie zaznaczone na  wirtualnej mapie akcji, na stronie internetowej Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, komunikując tym samym nasze poparcie dla idei Kampanii.

 

            Z przeprowadzonego przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę badania pn. „Diagnoza przemocy wobec dzieci w Polsce 2023” opublikowano raport, z którego wynika, że 79% dzieci i nastolatków przynajmniej raz w swoim życiu doświadczyło przemocy. Krzywdzenia doświadczają najczęściej ze strony swoich rówieśników (66%) i bliskiej osoby dorosłej (32%). 26% młodych osób doświadczyło wykorzystywania seksualnego bez kontaktu fizycznego, co jest trzecią najczęściej wskazywaną przez dzieci kategorią przemocy. 

116 111 - Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży


FEPŻ_RP_UE_RGB-1.png

WYDAWANIE ŻYWNOŚCI W RAMACH PROGRAMU FUNDUSZE EUROPEJSKIE NA POMOC ŻYWNOŚCIOWĄ 2021-2027 WSPÓŁFINANSOWANEGO Z EUROPEJSKIEGO FUNDUSZU SPOŁECZNEGO PLUS

 PODPROGRAM 2023

Centrum Usług Społecznych w Solcu Kujawskim informuje osoby uczestniczące w programie FEPŻ, że w ramach Podprogramu 2023 wydawana będzie żywność w dniach 1-3 października 2024 roku w godzinach od 10.00-14.00 w budynku Centrum Usług Społecznych przy ul. Tadeusza Kościuszki 12. 

Prosimy zabrać ze sobą torby do pakowania towaru. 


 

ZBIÓRKA DLA POWODZIAN

Nr zbiórki - 2024/3850/OR

            Stowarzyszenie Wspierania Rodzin we współpracy z Centrum Usług Społecznych w Solcu Kujawskim przy ul. Kościuszki 12 informują, że organizujemy zbiórkę artykułów i rzeczy dla osób poszkodowanych w powodzi.

Zbieramy:

- żywność z długim terminem ważności,

- artykuły higieniczne,

- wodę,

- baterie, latarki, powerbanki,

- koce, śpiwory, ręczniki,

- środki i materiały opatrunkowe,

- pampersy.

            Powyższe artykuły można dostarczać do placówki CUS od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 - 15.15, we wtorki w godz. 7.30. - 17.00, w piątek w godz. 8.00-15.15.


Centrum Usług Społecznych informuje, że dysponujemy jednym wolnym miejscem w mieszkaniu wspomaganym mieszczącym się przy Placu Jana Pawła II 4 w Solcu Kujawskim.

Mieszkanie przeznaczone jest dla osób niesamodzielnych z powodu choroby, wieku lub niepełnosprawności, które ze względu na trudną sytuację życiową potrzebują wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, ale nie wymagają usług w zakresie świadczonym przez jednostki całodobowej opieki.

Pobyt w mieszkaniu wspomaganym ustala się na czas określony z możliwością przedłużenia   w drodze decyzji na kolejny okres, w zależności od indywidualnej sytuacji osoby uprawnionej.

Mieszkanie wspomagane jest przeznaczone dla osób z terenu Gminy Solec Kujawski, potrzebujących wsparcia w funkcjonowaniu w codziennym życiu, które dzięki wsparciu specjalistów będą w stanie funkcjonować w swoim środowisku lokalnym i unikną pobytu w placówce całodobowej.

Odpłatność za mieszkanie określa uchwała Rady Miejskiej w Solcu Kujawskim w sprawie zmiany uchwały w sprawie przekształcenia mieszkań chronionych wspieranych oraz określenia zasad ponoszenia odpłatności za pobyt w mieszkaniu wspomaganym, a odpłatność za usługi opiekuńcze w mieszaniu zgodna jest z uchwałą Rady Miejskiej w Solcu Kujawskim w sprawie szczegółowych warunków przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze, z wyłączeniem specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi oraz szczegółowych warunków częściowego lub całkowitego zwolnienia od opłat, jak również trybu ich pobierania oraz szczegółowych warunków przyznawania usług sąsiedzkich, wymiaru i zakresu usług sąsiedzkich oraz sposobu rozliczania wykonywania takich usług.

Osoby chętne proszone są o kontakt do dnia 24.09.2024 r. z Panią Iloną Organiak nr tel. 509 944 244, lub osobiście w budynku Centrum Usług Społecznych przy Placu Jana Pawła II 4.


Od 1 sierpnia 2024 r. w Centrum Usług Społecznych w Solcu Kujawskim ul.T.Kościuszki 12, można składać wniosek o bon energetyczny. Świadczenie ma na celu złagodzenie skutków wzrostu cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych zagrożonych ubóstwem energetycznym.

Bon energetyczny przysługuje za okres od 1 lipca 2024 do 31 grudnia 2024 r. każdemu gospodarstwu domowemu spełniającemu kryterium dochodowe za 2023 rok:

  • w gospodarstwie jednoosobowym maksymalnie 2 500 zł miesięcznie,
  • w gospodarstwie wieloosobowym maksymalnie 1 700 zł miesięcznie na osobę.

Gospodarstwo wieloosobowe może otrzymać tylko jeden bon. W przypadku złożenia wniosków przez więcej niż jedną osobę, świadczenie otrzyma ta, która złożyła wniosek jako pierwsza.

Kwota bonu energetycznego zależy od liczby osób w gospodarstwie domowym oraz stosowanego źródła ogrzewania i wynosi:

  • gospodarstwo jednoosobowe – 300,00 zł
  • gospodarstwo 2-3 osobowe – 400,00 zł
  • gospodarstwo 4-5 osobowe – 500,00 zł
  • gospodarstwo 6 i więcej osobowe – 600,00 zł

W przypadku, gdy  główne źródło ogrzewania jest zasilane energią elektryczną – wpisane lub zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków do dnia 1 kwietnia 2024 r. lub po tym dniu, dla źródeł zgłaszanych po raz pierwszy kwoty bonu energetycznego wynosi:

  • gospodarstwo jednoosobowe –600,00 zł
  • gospodarstwo 2-3 osobowe – 800,00 zł
  • gospodarstwo 4-5 osobowe – 1000,00 zł
  • gospodarstwo 6 i więcej osobowe – 1200,00 zł

 Świadczenie wypłacane jest jednorazowo za cały okres przysługiwania bonu.

Gdzie i kiedy składać wnioski o bon energetyczny?

Wnioski o bon energetyczny można składać od 1 sierpnia 2024 r. do 30 września 2024 r. Wnioski złożone po tym terminie zostaną pozostawione bez rozpoznania.

Wymagane dokumenty można dostarczyć osobiście lub za pośrednictwem poczty na adres Centrum Usług Społecznych, ul.T.Kościuszki 12, 86-050 Solec Kujawski. Osoby dysponujące kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym mogą składać wnioski przez internet, np. za pomocą platformy ePUAP.

Przyznanie bonu energetycznego odbywa się bez wydawania decyzji administracyjnej. Wnioskodawcy otrzymają informację o przyznaniu bonu na wskazany we wniosku adres e-mail. Jeśli adres e-mail nie został podany, informację będzie można odebrać osobiście w siedzibie organu rozpatrującego wniosek. Brak odbioru informacji nie wpłynie na terminową wypłatę świadczenia.

 


FEPŻ_RP_UE_RGB-1.png

WYDAWANIE ŻYWNOŚCI W RAMACH PROGRAMU FUNDUSZE EUROPEJSKIE NA POMOC ŻYWNOŚCIOWĄ 2021-2027 WSPÓŁFINANSOWANEGO Z EUROPEJSKIEGO FUNDUSZU SPOŁECZNEGO PLUS

 PODPROGRAM 2023

Centrum Usług Społecznych w Solcu Kujawskim informuje osoby uczestniczące w programie FEPŻ, że w ramach Podprogramu 2023 wydawana będzie żywność w dniach 29-31 lipca 2024 roku w godzinach od 10.00-14.00 w budynku Centrum Usług Społecznych przy ul. Tadeusza Kościuszki 12. 

Asortyment: ser, makaron, mleko uht 3,2%, kasza jęczmienna, cukier, mąka, herbatniki.

Prosimy zabrać ze sobą torby do pakowania towaru. 


Centrum Usług Społecznych w Solcu Kujawskim informuje osoby uczestniczące w programie FEPŻ, że w ramach Podprogramu 2023 wydawana będzie żywność w dniach 8-10 lipca 2024 roku w godzinach od 10.00-14.00 w budynku Centrum Usług Społecznych przy ul. Tadeusza Kościuszki 12. 

Asortyment: dżem truskawkowy, fasolka po bretońsku, kawa zbożowa rozpuszczalna, mleko, olej, szprot w oleju, szynka wieprzowa konserwowa.

Prosimy o zaopatrzenie się w torby do pakowania towaru.  


01_znak_siatka_podstawowy_kolor_biale_tlo.png

Ogłoszenie – Opieka Wytchnieniowa

Centrum Usług Społecznych w Solcu Kujawskim poszukuje osoby chętnej do udzielenia wsparcia Matce dziecka z niepełnosprawnością w formie opieki wytchnieniowej, która w ramach zatrudnienia na umowę zlecenie byłaby chętna świadczyć taką usługę około 20 godzin miesięcznie tj. opiekować się skrajnie niepełnosprawną osobą aby Matka dziecka mogła załatwić swoje sprawy lub mieć chwilę wytchnienia w opiece nad osobą z niepełnosprawnością.

Poszukujmy osoby o dobrym sercu i chęci szczerej pomocy, która spełnia kryteria zatrudnienia w ramach opieki wytchnieniowej. tj.:

- posiada dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w zawodzie: asystent osoby niepełnosprawnej, pielęgniarka, siostra PCK, opiekun osoby starszej, opiekun medyczny, pedagog, psycholog, terapeuta zajęciowy, fizjoterapeuta lub

- osoba posiadająca co najmniej 6-miesięczne udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami, np. doświadczenie w udzielaniu wsparcia osobom z niepełnosprawnościami w formie wolontariatu, lub

- zostanie wskazana przez uczestnika Programu w Karcie zgłoszenia do Programu „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024.

Osoby chętne proszone są o kontakt z Panią Moniką Słembarską nr tel. 668 379 007, lub osobiście w budynku Centrum Usług Społecznych przy Placu Jana Pawła II 4, domofon nr 5.


ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM

W związku z faktem, że od 01.04.2024r Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Solcu Kujawskim przekształca się w Centrum Usług Społecznych podejmowane będą nowe działania na rzecz społeczności lokalnej, poszukujemy osoby chętne, które chcą poświęcić swój czas i zostać wolontariuszami. Wolontariusze będą mogli podejmować działania na szerokim polu zajmując się zarówno dziećmi, seniorami jak i osobami z niepełnosprawnościami a także włączać się w organizację imprez okolicznościowych, festynów, działać indywidualnie oraz podejmować współpracę z grupą osób.

Osoby chętne do współpracy mogą zgłaszać się do Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej/ Centrum Usług Społecznych ul.Kościuszki 12, 86-050 Solec Kujawski.

 Osoba do kontaktu :Agnieszka Kotkowska - koordynator wolontariatu, tel. 660 470 902


W związku z przypadającym w sobotę dniem wolnym od pracy:

6 stycznia 2024 roku - Święto Trzech Króli - dzień 5 stycznia 2024 roku ustalam dla pracowników Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Solcu Kujawskim dniem wolnym od pracy.

PDFzarządzenie 021.59.2023.pdf (203,80KB)


W związku z przypadającym w sobotę dniem wolnym od pracy:

11 listopada 2023 roku - Narodowe Święto Niepodległości - dzień 10 listopada 2023 roku dla pracowników Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Solcu Kujawskim ustalony jest dniem wolnym od pracy.
PDFzarządzenie 10.11.2023.pdf (204,12KB)
 

Znak projektu Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0, znak Fundusze Europejskie, znak barw Rzeczypospolitej Polskiej, znak Województwa Kujawsko-Pomorskiego, znak Unii Europejskiej Znak projektu Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0, znak Fundusze Europejskie, znak barw Rzeczypospolitej Polskiej, znak Województwa Kujawsko-Pomorskiego, znak Unii Europejskiej

„Rozbudowa i modernizacja Systemu Regionalnego Biuletynu Informacji Publicznej Województwa Kujawsko-Pomorskiego” realizowana w ramach Projektu „Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0", współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 i ze środków budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego